Prim Yapacak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

Selamlar arkadaşlar. Oldukça kaliteli bir içerik ile karşınızdayım. Bu içeriğimde Prim yapacak Hisse senetleri Nasıl Bulunur? sorusuna cevap vereceğim. Kaliteli bir araştırma sonucunda bu içeriği hazırladığımı belirteyim. Bu nedenle de sonuna kadar içeriği takip etmeniz yatırım tercihlerinizde doğru kararlar vermenize imkan tanıyacaktır…

Kendi yatırım tecrübem doğrultusunda prim yapacak hisse senetleri hakkında sizlere ipucu vereceğim. Borsamızdaki yerli yatırımcı sayısının 2 milyonlara çıkmış olduğu bu günlerde bu tür faydalı içeriklerin özellikle küçük yatırımcının yararına olduğunu düşünüyorum.

Burada sıralamış olduğum maddelerden bir tanesini dahi yatırım tercihlerinizde uygularsanız önemli faydalar görebilirsiniz. Lütfen içeriği sonuna kadar takip ediniz. Söylediklerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını belirtmek istiyorum. Ayrıca her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi belirtmek istiyorum…. 

9 Adımda Prim yapacak Hisse senetleri Nasıl Bulunur?

1-Şirketin Bir Hikayesi Olmalı!

Prim yapacak hisse senetleri hikayesi olan senetlerdir. Geçmişte ani primlenen hisse senetlerine göz attığımızda şirketin bir hikayesi olduğunu görürüz. Mesela şirketin önümüzdeki günlerde mevcut üretim kapasitesini artırmak için yatırım yapacağının konuşulması bir hikayedir. Buna benzer hikayeleri olan şirketleri yakalarsanız orta vadede ciddi getirilerin sahibi olabilirsiniz.

2-Şirket Bir Önceki Çeyreğe Göre Satışlarını Artırmalı!

Bilindiği gibi borsadaki şirketler her 3 ayda 1 bilançolarını açıklamak zorundalar. Yılda 4 defa bilanço açıklayan bu şirketlerde dikkat etmemiz gereken en önemli husus şirketin bir önceki çeyreğe göre satışlarını artırıp artırmadığıdır. Prim yapacak hisse senetleri genellikle bir önceki çeyreğe göre satış rakamını artıran şirketlerin senetleridir. Şirketin bilançosunda satışlarını artırabileceğini de önceden kestirmelisiniz. Çünkü borsada her zaman beklentilerin satın alındığını unutmayın.

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyene 11 Tavsiye!

3-Şirket Düzenli Bir Şekilde Temettü Ödeme Alışkanlığına Sahip Olmalı!

Geçmiş 10 yıllık verileri analiz ettiğimde yatırımcısını sevindiren şirketlerin hep düzenli bir temettü dağıtma alışkanlığına sahip şirketler olduğunu görmekteyim. Prim yapacak hisse senetleri temettü verimini her yıl kademeli bir şekilde artıran senetlerdir. Temettü dağıtımının ve bedelsiz sermaye artırımının bir şirket politikası haline dönüştüğü şirketlere uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirmek atılabilecek en doğru adımlar arasındadır.

3-Şirketin Aile Şirketi Olmadığından Emin Olun!

Borsada düzenli bir getiri arayışında iseniz bu maddeye çok dikkat edin. Aile şirketleri genellikle ortağını ve yatırımcısını düşünmekten uzak bir anlayışa sahiptir. Mesela şirket hisselerinin çok fazla primlendiği zamanlarda bir karlılık elde etmek için şirket patronu elinde bulunan hisse senetlerini satma yoluna gidebilir. Bu durumda hisse fiyatının tepetaklak olmasına sebebiyet verebilir. Kurumsal yapılarda ise kriz zamanlarında hisse geri alımı yapılarak şirkete yatırım yapan yatırımcıların korunması amaçlanır. Hisse fiyatı çok fazla yükseldiğinde ise bedelsiz sermaye artırım kararları alınabilir.

4-Şirketin Düşük Bir Kar Marjı İle Çalışmadığından Emin Olun!

Bazı sektörlerde dikkatimi çeken en önemli detay bir şirketin çok iyi kar marjları açıklamasına rağmen diğer şirketin çok düşük kar marjları açıklamasıdır. Prim yapacak hisse senetleri arıyorsanız şirketinizin sektöründeki en yüksek kar marjına sahip şirket olduğundan emin olun. Yüksek kar marjına sahip olan şirket kriz zamanlarda sarsılmaz. Oysa düşük bir kar marjı ile çalışan şirket en ufak bir krizde iflas yoluna dahi gidebilir.

5-Şirketin Rekabet Gücü Yüksek Olmalı!

Bir şirketin uzun vadede ayakta kalması için yüksek bir rekabet gücüne sahip olması gerekir. Güçlü teknolojik altyapıya ve deneyimli personel kadrosuna sahip olan şirketler kısa zamanda prim yapacak hisse senetleri sınıflandırmasına girebilirler. Özellikle ülkemiz borsasındaki sektörleri incelediğimizde sektöründe güçlü olan çok fazla şirket olduğunu görürüz.

6-Yabancılar Şirket Hisselerine Uzun Vadeli Bir Şekilde Yatırım Yapmalı!

Prim yapacak hisse senetleri ile ilgili bir araştırma içerisindeyseniz dikkat etmeniz gereken en önemli detay yabancı yatırımcıların özellikle uzun vadeli bir şekilde şirket hisselerine yatırım yapmasıdır. Son 10 yılda borsamızda inanılmaz getiriler sağlayan şirket hisselerine göz attığımızda yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği şirketlerin hisselerinin önemli getiriler sağladığını görüyoruz. Borsamızdaki yerli yatırımcı sayısının arttığını söylüyoruz ancak yerli yatırımcıların yatırmış oldukları para borsamızdaki yabancı yatırımların yatırmış olduğu paranın onda biri dahi olmamaktadır.

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar!

7-Şirketin Finansal Borcu Az Olmalı!

Bu madde özellikle şirketin bir anda büyük kriz zamanlarda iflasını açıklamaması için önemlidir. Kendi özsermayesini kullanmayı alışkanlık haline getirip özellikle finansal borcu az olan şirketlere yatırım yapmanız uzun vadede size önemli getiriler sağlayacaktır. Sürekli olarak krediler ile yatırımlar gerçekleştiren ve bundan dolayı yüksek faizler ödeyen şirketlerden uzak durmanız borsada yatırım yaparken atacak olduğunuz en doğru adımlardan bir tanesi olacaktır.

8-Şirket İhracat Rakamları Yüksek Olmalı!

Yüksek ihracat rakamlarına sahip olan şirketler özellikle kurların arttığı dönemlerde yüksek karlılıklar açıklayabilmektedirler. Bu durumda şirketin hisse senedi fiyatlarının anormal bir şekilde yükselmesine olanak tanıyacaktır. Prim yapacak hisse senetleri arıyorsanız mutlaka bu maddenin şirkette olmasına özen gösterin. Borsamızda buna en güzel örneklerden bir tanesi Ege endüstri hisse senedidir. Bu şirketin zamanında ihracat rakamlarının çok iyi olduğunu gören yatırımcılar inanılmaz getiriler elde etmişlerdir.

9-Şirket Sektördeki Payını Sürekli Artırmalı!

Şirket değerlendirirken atlanılan en önemli hususların başında şirketin sektördeki payıdır. Prim yapacak hisse senetleri araştırması yapan kişiler sürekli olarak her yıl sektöründeki payını artıran şirketlere yatırım yapmalıdır. Bir şirketin sektördeki payını yavaş yavaş rakiplerine kaptırması çok tehlikeli bir durumdur. Bilanço analizi yaparken bu maddeyi kulak arkası yapmamalısınız. Orta ve uzun vadede yüksek getiriler için şirket sektördeki payını sürekli olarak artırmalıdır.

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

   Borsaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken Detaylar!

Prim yapacak hisse senetleri bulabilmeniz için 9 önemli madde aktardım. Fırsatınız varsa bu maddeleri bir kenara not almanız doğru şirket seçimleri yapabilmeniz için önemli olacaktır. Şimdi ufak bir kesit olarak borsaya yeni başlayanlara kısa tavsiyeler vermek istiyorum.

1-Kısa Vadede Al-Satlardan Uzak Durun!

Borsadan para kazanmak istiyorsanız kısa vadede al-sat yapmaktan uzak durum. Yukarıda belirtmiş olduğum maddeleri kıstasa alarak seçimler yapınız ve adeta yatırmış olduğunuz parayı en az 3 yıl unutunuz. Özellikle küçük yatırımcıların para kazanmasının tek yolu uzun vadeli düşünmektir.

2-Çok Fazla Haber Yapılan Şirketlerden Uzak Durun!

Borsada yıllardır süregelen bir oyun vardır. Bu oyunda haberlerde bir şirketin uçacağı kaçacağı söylenir ve küçük yatırımcıya pazarlanır. Küçük yatırımcının büyük çoğunluğu elde ettiği zamanlarda büyük sermayedarlar paralarını boşaltır ve hisse düşüşe geçer. Yıllardır bu hikayeleri çok gördük aman dikkatli olun.

3-Yeni Başlıyorsanız BİST 30 Dışındaki Hisselere Yatırım Yapmayın!

Son 1 senede Bist 30 dışındaki birçok şirketin ani şekilde kottan çıktığına şahit olduk. Bazı iflas eden şirketlerin iflas gününden 1 gün öncesine kadar tavan tavan gittiğini dahi gördük. Bu şirketlerin patronları genellikle halka açıklık oranını %90’nın üzerine çıkartıp şirketi iflas ettirmektedir. Bir şirkete yatırım yaparken şirketin gözaltı pazarında bulunup bulunmadığını gözden geçirin…

Prim yapacak Hisse senetleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle prim yapacak hisse senetleri ile ilgili olarak bir arayış içerisinde olan kişilere 9 önemli madde aktardım. Şirket seçimlerinde bu 9 maddeyi uygulamayı başaran kişilerin uzun vadede kazançlı çıkabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu maddelere ek olarak sizlerinde yorum ve görüşlerini bekliyorum…

Mutlaka Oku: Temettüler İle Kendini Amorti Eden Hisseler

Mutlaka Oku: Borsada Günde 100 TL Kazanmak

Mutlaka Oku: Evden Çalışarak İnternetten Para Kazanmanın Yolları

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz