Çürük Raporu Nedir ? Çürük Raporu Almanın Yolları

Sitemizde askerlik ile ilgili tüm bilmediklerinizi açıklamaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Çürük Raporu Nedir ? Çürük Raporu Almanın Yolları Nelerdir? Çürük Raporu Alanlara Maaş Veriliyor Mu ? Çürük Raporunun Zararları Var Mı ? Çürük Raporu Kilo Sınırı Nedir ? Çürük Raporu Göz Problemlerinden Dolayı Alınabilir Mi ? Çürük Raporu 2017 Yılı İtibari Almak Mümkün Mü ? Çürük Raporu Aldıktan Sonra Tekrar Askere Çağrılırmıyım ? ve Askerlik Çürük Raporu Sorgulama Nereden Yapılır ? Gibi birçok soruya açıklık getirmeye çalışacağız…

Çürük Raporu Nedir ?

Çürük raporunu hemen hemen herkes biliyordur fakat biz yine de kısa bir tanımını yapalım. Kısaca askerliğe elverişli olmama durumu olarak nitelendirilebilir.

Yani askerlik çağına gelmiş bir kişinin sağlık sorunları nedeni ile askerliğini yapamayacağını gösteren bir belgedir bu rapor…

Bu raporu sadece fiziksel sorunları olanlar değil ruhsal sorunları olan kişilerde alabilir…

Çürük Raporu Almanın Yolları Nelerdir ?

Çürük raporu almanın yolları fazladır. Burada bir açıklama yapalım yasalarda net olarak şu durumdan dolayı çürük alınacak diye bir açıklama yoktur. Çürük alabilmeniz tamamen ilgili heyetin kararına bağlıdır.

– Sakat olmak

– Psikolojik sorunları olmak

– Kronik bir hastalığın bulunması

– Kalp hastası olmak

– Göz ve duyu kaybı sorunları yaşamak

gibi yukarıda saymış oldugumuz durumlar neticesinde çürük alabilirsiniz…

Çürük almanın yolları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız

Çürük Raporu Alanlara Maaş Veriliyor Mu ?

Çürük raporu alanlara maaş verilmesi için alınan çürük sebebinin askerde oluşması gerekmektedir. Yani askere sağlam gidip askerlikten dolayı sağlık sorunları yaşamanız gerekmektedir..

Çürük Raporunun Zararları Var Mı ?

Çürük raporunun zararları varmıdır yokmudur hep tartışılan bir durumdur. Herkes farklı görüşler öne sürmektedir fakat çogunluk çürük almanın askerlik dışında herhangi bir zarara yol açmayacağını aktarmaktadır.

Çürük almak bana göre sivilde zararı olmayan bir durumdur. Zaten sivil olsun özel sektör olsun her alanda işe girişte bir takım resmi belgeler talep etnektedirler. Bu belgeler ile sorununuz olmadığını kanıtladıktan sonra çürük almanın size hiç bir zararı dokunmayacaktır.

Geçmişte askerde yaşadığı sorunlardan dolayı tazminat alan ve maaş bağlanan bir çok kişinin bulunduğunu da hatırlatalım…

Çürük Raporu Kilo Sınırı Nedir ?

Çürük kilo sınırı ile ilgili kanunda net bir tarif bulunmamaktadır. Yani 130-140 kilo olsanız dahi askere gidebilme durumu söz konusu olabilmektedir.

Ama genellikle kilodan dolayı çürük verilen durumlarda şöyle bir hesaplama yapılmaktadır. Boyun son hanesinden 3 çıkarılır çıkan sonuç ile 31 toplanır.

Örnek vermek gerekirse boyunuzun 1.77 olduğunu farz edelim. 77-3 = 74 çıkan 74 ile 31 toplanır 105 sonucu bulunur. Bu 105 kilo sizin çürük alabilmeniz için yeterli olacaktır.

Aynı şekilde zayıflıktan dolayı rapor almak isteyen kişilerde yukarıdaki formülü uygulayabilir.

Örnegin boyunuz 1.77 olsun. 77-3 = 74 olur. 74-31 ise 43 olur. Bu 43 rakamı zayıf olmanızdan dolayı çürük almanızı sağlayacak rakamdır.

Çürük kilo sınırı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Çürük Raporu Göz Problemlerinden Dolayı Alınabilir Mi ?

Çürük almak için gerekli olan durumları aktarmıştık bunlardan bir taneside göz sorunlarıdır….

Göz sorunu nedeni ile çürük almak diğer çürük alma mazeretlerine göre biraz daha kolaydır. Çünkü askerliğin en temel görevi nöbettir. Nöbeti de gözü bozuk olan bir kişi istenildiği gibi tutamayacağına göre göz bozukluklarında çürük durunları daha sık yaşanmaktadır.

Gözden çürük almak ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız..

Çürük Raporu 2017 Yılı İtibari Almak Mümkün Mü ?

Çürük almak için belli bir yıl beklemek diye birşey yoktur. 2017 olsun 2030 yılı olsun hiç fark etmez sağlığınız el vermiyorsa askerlikten her daim muaf tutulursunuz.

Çürük almak hastalığınızın kronik olup olmadığına bağlıdır unutmayın…

Heyet size askerlik yapamayacagınıza dair bir belge vermişse artık o noktadan sonra askerlik ile ilişiğiniz bulunmayacaktır. Zaten e-devlet üzerinden askerlik ile ilgili bilgilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz…

Çürük Raporu Aldıktan Sonra Tekrar Askere Çağrılırmıyım ?

Çürük alan kişilerin yönelttigi soruların en tepesinde bu soru bulunmaktadır. Çürük alma sebebiniz zaten sağlık olduğundan dolayı tekrardan askere çağrılma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Sadece olası bir savaş halinde geri hizmet ile görevlendirilebilirsiniz. 42 yaşından sonrada böyle bir durum ortadan kalkmaktadır…

Askerlik Çürük Raporu Sorgulama Nereden Yapılır ?

Askerlik ile ilgili her türlü kişisel bilgiye  e devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. E devlet yolu ile ayrıntılı bir şekilde hiç bir askerlik şubesine gitmeden tüm ayrıntıları ögrenebilirsiniz…

Tüm bu yazdıklarımdan sonra sağlık sorunu olmadığı halde çürük almaya çalışanlar askere gitmedikleri halde çok büyük bir tecrübeden mahrum olacaktır.

Askerlik hayatın hiçbir anında yaşamayacağınız tecrübeler yaşatır. Bizzat askerliğini yeni bitirmiş biri olarak çürük almak gibi hatalara düşmemenizi tsvsiye ediyorum.

Her Türk gencinin en azından silah tutmayı öğrenmesi gerektiğine inanan birisiyim…

Sizlerde askerlik çürük alma ile ilgili tüm sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Elimizden geldiğince resmi kaynaklara dayanarak askerlik ile ilgili tüm sorularınızı açıklamaya çalışacagım…

Askerlik ile ilgili sorunlarınızda net ve güvenilir bilgiler alabilmek için askerlik şubelerine uğramanız en dogru tercih olacaktır…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emir dedi ki:

    İyi geceler 5 yıldır psikolojik sorunlarım var gece atakları tek kalma korkusu bunalım vb. Bi çok şey .3 yıl arayla babamı kardeşimi kaybettim evliyim suan Hale’n tedavi görüyorum antidepresan ilaçları kullanıyorum halisülasyonlar da görüyorum bu gece ataklarında bu sorunum askerlikte bana nasıl bir şey gösterir çürük verirler mi ?teşekkür ederim

Yorum Yaz