Başarının Altın Kuralları – Başarılı Olma Yolları

Başarının Altın Kuralları – Başarılı Olma Yolları Başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda hayatta başarılı olmak için ne tür özelliklere sahip olmanız ve neler yapmanız gerektiğini aktaracağım…

Başarının Altın Kuralları – Başarılı Olma Yolları

1- Geçmişe Değil Geleceğe Bakın

Başarının altın kuralları arasında ilk sırada geçmişe değil geleceğe bakmak gelmektedir. Geçmişe takılan bir insan keder içinde olur. Oysa geleceğe umutla bakan bir insan başarılı olmak istediği şeylerin hayaliyle yaşar ve mutlu olur. Başarılı olmak istiyorsan asla geçmişe takılma.

2- Konfor Bölgesinde Çok Uzun Süre Kalmayın

Başarılı olamamanın önündeki en büyük düşmanlarından bir tanesi konfor bölgesidir. Konfor bölgesinde gereğinden fazla durmanız bireysel olarak her yönden zayıflamanıza neden olmaktadır. Kendi hayatınızdan vazgeçmek istemiyorsanız mutlaka konfor bölgesini terk edin. 

3- Asla Egolu Bir İnsan Olmayın

Başarının altın kuralları arasında alçak gönüllü olmak gelmektedir. Eğer her şeyi ben bilirim havasında iseniz asla başarılı olmazsınız. Egolu bir insansanız çevrenizdeki  insanların sizi sevmeyebileceğini söyleyebilirim. Başkalarının fikirlerini önemsemek, onları can kulağı ile dinlemek egosu olmayan insanların en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

4- Kendinizi Sürekli Güncelleyin

Kendinizi zamana karşı sürekli yenilemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde rakiplerinizden geride kalır ve yok olursunuz. Her güne yeni bir bilgi öğrenme hedefiyle çıkın. Yeteneklerinizi artın. Bu madde de başarılı olmanın altın kuralları arasında oldukça önemlidir. 

5- Ekibinizi Kurun

Tek başına hiçbir şey başaramazsınız. Bunun içinde çalışma arkadaşlarına sahip olmalısınız. Güvendiğiniz kişilerden oluşturacak olduğunu ekip sayesinde başarılı olmanın kapılarını sonuna kadar aralayabilirsiniz. Başarılı bir ekip her daim sizi bir adım öne çeker.

6- Başkalarının Başarılarını Kıskanmayın

Başkalarının başarılarını kıskanmak kafanızın olumsuz düşüncelerle dolmasına ve başkalarına kin beslemenize neden olacaktır. Ayrıca başkalarının  başarılarını kıskanmak ile ciddi bir zaman kaybı yaşarsınız. Başka kişilerin başarılarını kıskanmak yerine onların yapmış olduklarının çok daha fazlasını yapabileceğinize inanmak sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

7- Başarılı Olacağınıza İnanın

Başarının altın kuralları arasında başarılı olacağınıza inanmak gelmektedir. Başarısız olacağınıza inanmak sizi başarısız kılacağı gibi başarılı olacağınıza inanmak sizi başarıya taşıyacaktır. Kısaca ne düşünüyorsanız onu alırsınız. Bunun için sürekli başarılı olacağınıza inanmak sizi her daim başarılı kılacaktır.

8- Başarısızlıklardan Sonra Hemen Kalkmasını Bilin

Başarısızlıklardan sonra hemen kalkmalısınız. Bu sizi diğerlerinden ayıracak en büyük özelliktir. Genelde birçok insan başarısızlıklardan sonra kendinde hemen kalkacak gücü bulmaz ve pes eder. Oysa siz yaşayacak olduğunuz başarısızlıklardan sonra dirençli bir şekilde hedefinize odaklanırsanız çok başarılı olur ve fark yaratırsınız.

9- Güçlü Yönlerinize Odaklanın

Birçok insan zayıf yönlerine odaklanmaya çalışır. Bu tamamen çok yanlış bir durumdur. Birden çok alanda kendinizi geliştirmek yerine sadece tek bir alanda kendinizi geliştirmeniz başarılı olmanızı sağlayacaktır. Güçsüz yönleriniz üzerinde çalışmanız güçlü olan özelliğinizin de zayıflamasına neden olacaktır. 

10- Herkesten Önce Kendinizi Mutlu Etmeye Çalışın

Kimseyi mutlu etmek için çabalamayın. Kendinizi mutlu etmek için çabalayın. Yani mutlu olacağınız işi yapmaya, mutlu olabileceğiniz okulu okumaya veya mutlu olabileceğinizi düşündüğünüz kişiyle evlenmek için çaba gösterin. Başkalarının sizin mutluluğunuz üzerindeki düşüncelerini ciddiye almayın. Bu da başarının altın kuralları arasındadır.

11- Sabırlı Olun

Sabırlı olmak hayatın her alanında uygulanması gereken bir özelliktir. Bu nedenle sabırlı olmanız engelleri birer birer aşmanıza ve başarıya ulaşmanıza oldukça büyük katkı sağlayacaktır. Sabırlı olmak hayatın her saniyesinde temel yaşam prensiplerinizden biri olması gerekmektedir.

12- Diksiyon Sahibi Olun

Kaliteli bir diksiyona sahip iseniz özellikle iş hayatında ve sosyal hayatınızda çok başarılı olursunuz. Çünkü karşınızdaki kişiye düşüncelerinizi doğru bir şekilde anlatabilmek için mükemmel bir kabiliyete sahipsiniz. Bu da rakiplerinizden kolaylıkla sıyrılabilmek için yeterli bir özelliktir.

13- Aynı Hatayı Üçüncü Kez Tekrarlamayın

Hatalar ve başarısızlıklar hayatın olağan durumları arasında yer almaktadır. Başarısızlıklarda önemli olan ders alabilmek ve aynı hatayı tekrar yapmamak için çaba göstermektir. Aynı hatayı çok sık yapıyor ve halen kendinizi bu yönde geliştirmek için çaba göstermiyorsanız asla başarılı olamazsınız.

14- Bir İşe Kalkışmadan Önce Plan Çizin

Bir işe asla hesapsız kitapsız ve en önemlisi de plansız bir şekilde başlamayın. Aksi takdirde freni patlamış kamyon gibi nerede duracağınızı kestiremezsiniz. Bir işe kalkışmadan önce stratejilerinizi ve planlarınızı oluşturun. Bu plan dahilinde adımlar atmanız çok sağlık ilerlemenize katkı sağlayacaktır.

15- Eleştiriye Açık Olun

Eleştiriye açık olun. Dışarıdan zaaflarınız çok daha net bir şekilde görünebilir. Bu yüzden eleştirilere kulak asıp bu eleştiriler ışığında zayıf yönlerinizi belirlemeniz ve buna göre önlemler almanız sizi başarıya götürecektir. Başarının altın kuralları arasında yer alan eleştiriye açık olmak birçok başarılı iş adamının kilit özellikleri arasında yer almaktadır.

16- Her Durumda Soğukkanlı Olun

Her kötü durum karşısında soğukkanlı olmaya çalışın. Olumsuz durumlar karşısında soğukkanlı olmanız olumsuz durumların altından kolaylıkla kalkmanızı sağlayacaktır. Bu özellik kariyerinizde hızlı bir yükseliş yaşamanızı sağlayacaktır.

17- Zevklerini Ertele

Başarının Altın Kuralları arasında zevklerinizi ertelemek gelmektedir. Cefa olmadan sefa olmayacağını unutmayınız. Zevklerinize öncelik vermeniz halinde iç disiplininizi kaybeder ve hiçbir işin altından kalkamazsınız. Zevklerinizi erteleyen insan her türlü güç durumun altından başarılı bir şekilde kalkmayı bilir.

18- Maneviyata Önem Verin

Sadece maddi şeylere odaklanırsanız başarılı olma yolunda hemen sıkılırsınız. Oysa manevi dünyanıza çeki düzen vermeniz ve maneviyatınızı hakkıyla yaşamanız size birçok kapıyı sonuna kadar aralayacaktır. 

Böylelikle başarının altın kuralları ile ilgili 18 tane oldukça kilit noktaları aktardık. Sizinde yukarıda saymış olduğumuz başarının altın kuralları ile ilgili olarak daha farklı görüşleriniz var ise yorum kısmından bizlerle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz…

Başarılı Olmanın 10 Büyük Sırrı İçin Tıklayınız

Başarılı Olmanın Yolları 10 Öneri İçin Tıklayınız

Başarılı Olmanın Yolları Madde Madde Tıklayınız

Başarılı Olmanın Yolları 11 Kaliteli Tavsiye İçin Tıklayınız

Derslerde Başarılı Olma Yolları İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz