Alkim Kimya Hisse İçin 3 Kritik Bilanço Detayı!

Selamlar arkadaşlar. Bu içeriğimde Alkim Kimya Hisse senedinin açıklanan son bilançosu ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktarmaya çalışacağım. Temel analiz hususunda zayıf olan kişilerin en temel şekilde dikkat etmesi gereken maddelere değineceğim için içeriği sonuna kadar takip etmenizde yarar görüyorum…

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtma alışkanlığına sahip bir şirket olan Alkim Kimya hisse senedi bu yönü ile özellikle uzun vadeli düşünen yatırımcıların portföyünde tutmaktan çekinmedikleri hisse senedi olarak ön plana çıkmaktadır.

Bende bu amaçla bu önemli şirketin açıklanan en güncel bilançosu ile ilgili en temel bilinmesi gereken maddelere değineceğim. Alkim Kimya hisse bilançosu ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum….

Alkim Kimya Hisse İçin Bilinmesi Gerekenler!

1-Şirket Son Bilançosunda %42 Artışla Net Kar Açıkladı!

Halka açıklık oranı %44, son 1 yıldaki getirisi %45 olan Alkim Kimya şirketinin son açıklanan net karında %42’lik bir artış söz konusu olmuştur. Bu dönemde 48 milyon TL net kar açıklayan şirketin satış gelirleri ise %15 büyüme göstererek 195 Milyon TL olmuştur.

2-Şirket Kasasında 232 Milyon TL Bulundurmakta!

Döviz fazla pozisyonu 114 Milyon TL olan şirketin finansman geliri ise 6 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin net borcu bulunmamakla beraber kasasında tam 132 Milyon TL nakit bulunmaktadır. Şirketin net borcunun bulunmaması düzenli bir şekilde temettü dağıtmasına imkan tanımakta. Ama şöyle bir gerçek var hissenin temettü verimliliği şuan için sadece 2,68’dir.

3-Şirketin PD/DD Oranı Sektörün En Yükseğidir!

Birçok hisse için yatırım yapılırken 1 ve altında olması istenen PD/DD oranının 5.46 gibi sektörünün en yüksek değeri olması şirket hissesi için bir soru işareti barındırmaktadır. F/K oranının 10.17 gibi sektörünün en iyi değeri olması hisse için söylenebilecek en olumlu şeylerin başında gelmektedir. Alkim Kimya Hisse senedinin FD/FAVÖK değerinin istenilen seviyelerde olduğunu belirteyim.

Alkim Kimya İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Yabancı yatırımcı oranı %15 olan şirketin özsermaye karlılığı %47, yıllık net kar marjı ise %27’dir. Şirketin net satışlarının fazlası ile stabil bir halde gitmesi hissenin hızlı yol almasını zorlaştırmaktadır. Son 5 yıldaki getirisi oldukça tatmin edici olan Alkim Kimya Hisse Senedi için söyleyeceklerim bu kadar. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Afyon Çimento Hisse İçin 4 Önemli Detay!

Mutlaka Oku: Son 1 Ayda En Çok Yükselen Hisseler

Mutlaka Oku: Çimsa Hisse Güncel Analiz!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz